Drodzy Państwo, ???
zaczął się sezon plenerowych (i nie tylko) atrakcyjnych wydarzeń na Woli, które są realizowane przez różnorodne organizacje pozarządowe, a dofinansowane zostały z budżetu Dzielnicy Wola w ramach otwartych konkursów ofert.
Poniżej prezentujemy ulotki Stowarzyszenia MASŁAW oraz Fundacji HEREDITAS, które zapraszają nas na spacery ?????? z przewodnikami po wolskich ulicach i osiedlach.
Zachęcamy do udziału w wydarzeniach oraz do przekazywania tych informacji dalej. ???
Uprzejmie dziękujemy Pani Grażynie Komiażyk za przesłane materiały.
Koncert „Tańce polskie” – 2 listopada
Cykl wycieczek po Woli „Śladami Felińskiego” zabytkowym autobusem – OGÓRKIEM PO WOLI
OGÓRKIEM PO WOLI – ŚLADAMI FELIŃSKIEGO
Dokładnie 200 lat temu, 1 listopada, urodził się człowiek, który odcisnął niezwykłe piętno na warszawskiej Woli. Chociaż spędził w Warszawie zaledwie 16 miesięcy, a potem do końca życia, ze względu na zesłanie przez cara, nie mógł tutaj wrócić, zostawił niesamowite dzieło, trwające do dziś…
Przy ulicy Żelaznej, w pałacyku Wojciecha Bogusławskiego z umieszczoną na frontowej ścianie sentencją „Parva sed apta”, w 1862 roku ulokował zakonnice Rodziny Maryi. Zgromadzenie to założył parę lat wcześniej w tajemnicy przed carem dla opieki nad sierotami. Gdy niespodziewanie został biskupem Warszawy, zwrócił swój wzrok na biedną Wolę. I to on, chyba jako pierwszy, przyniósł tutaj realną pomoc i oświatę.
A w stolicy trwały rozruchy, które też zaczęły się na Woli, na słynnej reducie Sowińskiego. Doprowadziły do wybuchu Powstania Styczniowego i do wygnania naszego bohatera z Królestwa Polskiego. Za twardy sprzeciw wobec carskich zbrodni…
Tym człowiekiem jest Zygmunt Szczęsny Feliński, przyjaciel Słowackiego, uczestnik Wiosny Ludów, wyborny poeta i pamiętnikarz. A do tego wizjoner, wrażliwy na potrzeby ubogich. W 2009 roku został świętym Kościoła Katolickiego.
Siostry Rodziny Maryi są na Woli do dnia dzisiejszego. W czasie drugiej wojny światowej ich dom przy Żelaznej był granicą piekła – sąsiadował z gettem, a za sprawą duchowej córki Felińskiego – Matki Matyldy Getter, która urodziła przy ulicy Krochmalnej (znów Wola!), uratowały 2 tysiące dzieci żydowskich.
Z okazji jubileuszu Fundacja AVE zaprasza na historyczne wycieczki zabytkowym ogórkiem po Woli i okolicy, w czasie których poznamy Felińskiego i mnóstwo fascynujących historii z XIX i XX wieku. Każda wyprawa startuje sprzed ratusza Dzielnicy Wola przy Al. Solidarności i potrwa ok. 3 godzin.
Terminy: 5 listopada g. 13, 6 listopada g. 14.30, 11 listopada g. 10.30 i 13.30, 12 listopada g. 14.30.
Udział bezpłatny dzięki dofinasowaniu m.st. Warszawy – Dzielnicy Wola.Obowiązuje rezerwacja miejsc: fundacjaave.pl.
Koncert w dniu 20 listopada („Msza żałobna” Stanisław Moniuszko i „Requiem -d-mol” Gabriela Faure)
A wy się wójta nie bójta
Koncert pt. „A wy się wójta nie bójta” odbędzie się w czwartek 6 października 2022 r. o godz. 17:00 w domu Kultury przy ul. Brożka 1A na Woli.
Wydarzenie to nie tylko inicjatywa koncertowa, ale przede wszystkim zainicjowanie szerszej akcji propagowania muzyki wśród młodszego pokolenia, pobudzanie aktywności widzów i ich integracja międzypokoleniowa.
Koncert “A wy się wójta nie bójta”, a w zasadzie spektakl muzyczno- literacki, złożony będzie z piosenek Wojciecha Młynarskiego w wykonaniu: Marka Majewskiego, Andrzeja Ozgi, Antoniego Murackiego, Marka Bartkowicza i Piotra Sawickiego.
Gospodarzem wieczoru będzie Antoni Muracki, który też będzie odpowiedzialny za merytoryczną zawartość koncertu.
Wstęp wolny.
Organizator wydarzenia to Fundacja Artystyczna TST.
Wydarzenie jest współfinansowane ze środków kultury Dzielnicy Wola m.st. Warszawy.
.
Wolskie Dni Seniora 2022
W październiku, jak co roku, obchodzimy Dni Seniora. Dzielnica Wola wraz z działającymi tu instytucjami i organizacjami przygotowała z tej okazji szereg nieodpłatnych wydarzeń.
Wolskie Dni Seniora są okazją do podziękowania Mieszkańcom za przekazywane młodszym pokoleniom doświadczenie i mądrość życiową, a także za wkład Seniorów w historię i tradycję Woli i Warszawy. Obchody Miesiąca Seniorów dają możliwość zaprezentowania lokalnej oferty wolskich instytucji, organizacji i innych partnerów, działających na rzecz Seniorów.
To również znakomita szansa na przełamanie poczucia osamotnienia, spędzenie wspólnych chwil z innymi, zawiązanie nowych przyjaźni. Szczegóły obchodów dostępne pod linkiem: https://wola.um.warszawa.pl/-/wolskie-dni-seniora-2022
.
Uroczystości w ramach obchodów 78 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
„Wolskie spotkania z Bzionkami”
Bzionki to leśne duszki, które wedle dawnych, słowiańskich wierzeń żyją pod krzewami czarnego bzu i pomagają ludziom chroniąc ich gospodarstwa przed złymi mocami. Ich nazwa pochodzi od słowa „bez”.
W dzisiejszych czasach, gdy w polu ludzie do pomocy mają maszyny, nikt już nie pamięta o Bzionkach i innych duszkach związanych z przyrodą, o których przychylność dbali nasi przodkowie. Ale one nadal tu są, tęsknią za czasami, gdy człowiek szanował naturę i potrafił żyć z nią w zgodzie respektując porządek wyznaczany przez pory roku. Już niebawem spotkać je będzie można w Parku Szymańskiego oraz Parku Moczydło. Zabiorą napotkanych ludzi w podróż poprzez czas i przestrzeń, w której wspólnie z nimi – słowem, gestem i pieśnią odtworzą słowiańskie legendy.
„Wolskie spotkania z Bzionkami” mają formę interaktywnego spektaklu połączonego z warsztatami teatralnymi, plastycznymi i muzycznymi, towarzyszy im muzyka na żywo grana na suce biłgorajskiej.
terminy:
23.07. godz. 16:00 – Park Szymańskiego (start przy Stawie Oczko)
30.07. godz. 16:00 – Park Moczydło (start przy placu zabaw)
6.08. godz. 16:00 – Park Szymańskiego (start przy placu zabaw)
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa, dzielnica Wola
Organizator: Fundacja Inicjatyw Niebanalnych
Kino letnie na Woli
? Kino letnie na Woli – pokazy filmowe w Parku im. Edwarda Szymańskiego we wszystkie czwartki lipca i sierpnia 2022 r. o godz. 21:00
.
Pałace Czarów – IV edycja Koncertów Wakacyjnych
? Pałace Czarów – IV edycja Koncertów Wakacyjnych w Parku im. Edwarda Szymańskiego we wszystkie niedziele lipca i sierpnia 2022 r. o godz. 18:30
.
Prawykonanie na dwusetne urodziny Felińskiego
W tym roku przypadają też dwusetne urodziny św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, arcybiskupa Warszawy i założyciela Sióstr Rodziny Maryi dla opieki nad sierotami, które to zgromadzenie zakonne ma siedzibę na Woli. Z tej okazji odbędzie się szereg wydarzeń o charakterze kulturalnym i rekreacyjnym, a zapoczątkuje je koncert w kościele św. Augustyna we wtorek 14 czerwca godzina 19:15
w załączeniu plakat i informacja prasowa
.
Miron Białoszewski wydarzenie poświęcone artyście
w 2022 roku przypada setna rocznica urodzin i trzydziesta dziewiąta rocznica śmierci poety Mirona Białoszewskiego. W związku z tym Rada m.st. Warszawy, pragnąc oddać hołd wybitnemu warszawiakowi, ustanowiła rok 2022 Rokiem Mirona Białoszewskiego.
Z tej okazji 30 czerwca w Wolskim Centrum Kultury godzina 19:00 będzie miało miejsce wydarzenie poświęcone artyście – w załączeniu plakat.
.
Wolski Korowód
W niedzielę 12 czerwca w godz. 14-18, możemy spotkać się na Wolskim Korowodzie w Parku im. gen. J. Sowińskiego, czyli święcie organizacji pozarządowych działających na Woli.
Ta coroczna impreza ma charakter pikniku, na którym każdy – mały i duży, wymagający i cieszący się ze wszystkiego – znajdzie coś dla siebie.
Będą występy artystyczne, atrakcje edukacyjne i sportowo-rekreacyjne, konsultacje medyczne. Ale przede wszystkim będzie wiele stoisk, a w nich informacje o ofercie pomocowej, kulturalnej, zdrowotnej oraz różnych sposobach spędzania czasu wolnego.
PO WOLI DO WOLI
WOLĘ PÓJŚĆ NA WOLĘ
Latający Teatr Sztuki Ciała na Woli
Drodzy Państwo,
już w maju rozpocznie się kolejna edycja „Latającego Teatru Sztuki Ciała na Woli”, czyli cyklu wspaniałych wydarzeń plenerowych dla dzieci i dorosłych.
Załączam plakat/ulotkę i zapraszam